Історія

Село Ружичанка – центр Ружичанської сільської ради, в яку входять села Ружичанка та Карпівці.

Територія населених пунктів заселена людьми з часів «сивої давнини». Ружичанка була державним селом з 30-х рр. ХІХ ст., а Карпівці з давніх-давен, аж до 1917 р. – поміщицький. В 1885 р. в обох селах вперше виникають церковно-приходські початкові школи. Діти вивчали грамоту і закон Божий. От тоді-то і вперше виникають на території сіл бібліотеки. В період громадянської війни (1918-1920 рр.) в селі Ружичанка було створено комітет незаможних селян (КНС). З того часу в селі Ружичанка почала працювати хата-читальня. Першим бібліотекарем був Філіпчук Василь Захарович. Цілий день жителі сіл працювали на своїх виробничих ділянках: хто на фермі, хто в полі. А ввечері молодь йшла відпочивати: в клуб на кінофільм або у хату-читальню. А так званий «клуб» розміщувався у стодолі (бараці), якраз навпроти теперішнього нового будинку культури.

Фонд бібліотеки був дуже малий: твори Шевченка, партійна література, журнали, газети та інша література.

З 1925 року в хаті-читальні працювала Жук Марія Степанівна.

В 1939 році після створення колгоспу ім. Сталіна фонд бібліотеки поповнився, а завідувала читальнею Шумлянська Віра Тимофіївна, пізніше працювала секретарем сільської Ради.

Під час війни бібліотека не працювала. Але книги були збережені. І вже після війни фонд бібліотеки було поповнено новими книгами, зроблені нові дерев’яні стелажі, а Дзюбій Марія Захарівна у 1949 році записала у першу інвентарну книгу від 25 № – 625 книг. Марія Захарівна закінчила 10 класів, після школи пішла працювати у бібліотеку, потім вступила до Кам’янець-Подільського пед. інституту і вже потім працювала за фахом. А з 1954 року у бібліотеку після закінчення культ-просвітнього технікуму м. Кам’янець-Подільського прийшла працювати Дармограй Катерина Іванівна.

Народилась Катерина Іванівна 10.02.1930 року в селі Ружичанка. Закінчила 10 класів місцевої школи. Після закінчення технікуму поїхала за направленням у Західну Україну. У 1950 році працювала інспектором відділу культури. 32 роки відпрацювала в Ружичанській сільській бібліотеці.

У 1954 році книговидача була 7000, читачів – 700, фонд становив 3912 книг. У 1956 році було збудовано новий будинок культури. Катерина Іванівна перейшла у новий заклад. Бібліотека займала дві кімнати на першому поверсі будинку культури. Колгосп допоміг із стелажами, столами та іншим інвентарем. Фонд зростав, читачів ставало все більше. Катерину Іванівну можна було побачити і на тваринницькій фермі, і на полі в жнива, і на току. Люди чекали її з пресою. Випускала Катерина Іванівна і полівки, стінгазети. Разом з іншими трудилась на полі, в нічну пору на току.

Працювали в бібліотеці поряд з Катериною Іванівною такі односельці, як Дунець Катерина Володимирівна, Степанова Оксана Павлівна, Темчишина Тетяна Вікторівна, Нечипорук Оксана Дмитрівна, та інші.

У 1987 році бібліотеку перенесено на другий поверх БК.

З 1987 по 2002 рік в бібліотеці працювала Ребедюк Лариса Степанівна. Фонд становив 10000 примірників книг та періодичних видань, книговидача – 14000, читачів – 750.

З 2002 по 2004 рік в бібліотеці працювала Карачковська Антоніна Вікторівна.

 А з 2004 року завідувачем бібліотеки стала Темчишина Тетяна Вікторівна, яка працює і на сьогоднішній день.

Завдяки тісній співпраці бібліотеки з сільською радою кожного року фонд бібліотеки поповнюється новою літературою та періодичними виданнями, покращується матеріально-технічна база. В бібліотеці наявні: телевізор, магнітофон, фотоапарат, комп’ютер, принтер,сканер, ксерокс.

У 2010 році бібліотека прийняла участь у проекті «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» від програми «Бібліоміст» і отримала безкоштовно комп’ютерне обладнання: 3 комп’ютери, 3 вебкамери, принтер, сканер.

Так у бібліотеці  в 2011 році, завдяки підключенню до мережі Інтернет, відкрито пункт вільного доступу до мережі Інтернет, пункт доступу громадян до офіційної інформації.

Бібліотека постійно проводить різноманітні масові заходи з використанням сучасних комп’ютерних технологій.